Kategorier
Det Radikale Venstre i Randers kommune Politik

Godt nytår – og det er et kommunevalgsår

 

2017 bliver et spændende kulturår
                                                    År 2017 bliver et spændende kulturår

Godt nytår til alle., til medlemmer og alle andre, der besøger os her på siden.

År 2016 er passeret. Meget kunne skrives rent kommunalpolitisk, Vi gør kun en kort status.

2016 i Randers Byråd var turbulent. Egentlig lige så turbulent som i 2015.

År 2015 huskes mest for den ulykkeligsaglige omkonstituering., hvor de konservative, og listerne mistede deres udvalgsformandsposter. Den mest hellige kommunalpolitiske aftale blev brudt. Aftalebryderne var Venstre og Dansk Folkeparti. 5 ud af 8 socialdemokrater nøjes med at undlade at stemme. Utroligt disse fem S-medlemmer, hvor flere af dem (modsat bl.a.  borgmesteren) har mange års erfaring i byrådsarbejdet, kunne undlade at stemme klart NEJ. Det er desværre tegn på etikken kunne være bedre, hos dem og især hos V og DF.. Synd for kommunens borgere, at de i 2015 i den grad blev til grin i det ganske land – for det var konsekvensen af omkonstitueringen. Heldigt for os, at  sagen til dels druknede i det udskrevne Folketingsvalg.

Trist er det også, at Randers  i 2016 igen blev til grin i hele Danmark i , som følge af et byrådsflertals mangel på snusfornuft og pli.
Frikadelle-sagen husker vi alle, og vi der færdedes udenfor Randers mærkede tydeligt, at mange i det ganske land var ved at få frikadellerne i den gale hals; så meget grinede de afVenstre og DFs frikadelle initiativ. Frikadelle sagen viser også – ligesom omkonstitueringen – at der er nogle i Venstres og DFs top og bagland, der har svært ved at lytte, har svært ved at have et absolut flertal (to S-medlemmer er jo med et fingerknips blevet V-folk efter skolelukningssagen).

Vedtagne budget for i år vil vi ikke kommentere så meget på, ud over at det har en social slagside (hvor bl.a. udsatte børn svigtes), og lige så trist er det at vores børns opvækst og skolegang fortsat udsættes for et stort svigt. Sandheden ved dette udsagn ses også ved læsning af en dugfrisk rapport, der viser vores skolebørns faglighed er nedadgående. Det er IKKE lærernes skyld, skoleledelsernes skyld, nej det er skolelukningssagen kombineret med den ringe prioritering  folkeskolerne har haft hos Venstre, DF (og socialdemokraterne) skyld. Sådan er det bare – det kan de tre partier ikke tale sig ud af!

Vi lukker for året der gik med disse få bemærkninger.

2017 er begyndt. Vi går et stort kulturår i møde, da Randers Kommune er en del af Kulturhovedstads begivenheden, hvor Aarhus jo er anker-by. Lad os blot nævne enkelte af begivenhederne her hos os:

  • Fra Stavnsager til Konstantinopel – Museum Østjylland
  • Begær/Lyst – Randers Kunstmuseum – de syv dødssynder
  • Livet på Fjorden – Museum Østjylland
  • My Playground
  • Watermusic
  • Spektakel Festival

Et nyt politisk år er begyndt, og det slutter af med kommunevalget; den 21. november. Vi ønsker dig et godt nyt år, samt et godt valgår.

Red.