
Over det ganske land lukkes lærerene nærmest ude. Ærgerligt.
Ca. 77.000 lærere lockoutes af kommunerne (KL) og staten i forening efter påskeferien. Forligsmanden – der er en kvinde – har givet op i går mandag. Med mindre der sker noget uventet, da får skolebørnene i Randers en ekstra lang påskeferie.
Radikale Venstre i Randers synes det er ærgerligt for alle parter, mest for de ca. 850.000 elever, der nu også udelukkes for den grundlovssikrede undervisning. Især skammeligt for de elever, der får smadret deres eksamensforberedelse. Følgelig får forældrene pasningsproblemer med deres mindste børn, og nogle må tage forskud på deres sommerferie. Lærere får en midlertidig indtægtsnedgang.
Det er vel ikke overdriv at postulere, at ca. ½ af landets borgere berøres af konflikten på den ene eller anden måde. En konflikt kommunernes KL og staten kaster dem ud i. Det er ulykkeligt, og det virker som om, at KL i alt for høj grad har opført sig som en herremand. I pressens dækning er det i hver til fald lærererne der har virket mest fleksibel og og udvist størst forhandlingsvilje.
Vi må håbe regeringens evt. indgreb tilgodeser begge parter i konflikten. Bedst er det, hvis det lykkelige skulle ske, at konfliktens parter giver børnefamilierne et uventet påskeæg i slutningen af måneden i form af et forlig – men der er ikke grund til optimisme.
Red.
