Kategorier
Politik

Byrådsmedlemmers aktivitet ved seneste byrådsmøde

RV-avisen for Randers kommune

Lige før den politiske sommerferie, var der, her i RV-avisen for Randers kommune, en analyse over de politiske gruppers aktivitetsniveau på partiniveauet. I dag dykker vi ned og laver en minianalyse, hvor individniveauet inkluderes.

Forsommer analyse TRYK HER


Den 28. september var der byrådsmøde i Randers byråd. Det var en kort dagsorden, hvor den politiske dybde og indhold var behersket.

Alligevel kan det godt være interessant for læserne af RV-avisen for Randers kommune, at få statistik på byrådsmedlemmers aktive deltagelse. Nedenstående gives der mulighed for dette.

Figuren er udarbejdet på den måde, at det er kun byrådsmedlemmers deltagelse som parti-repræsentant, der tæller med i statistikken. Det betyder, at de forskellige udvalgsformænds oplæg til de behandlede sager ikke tæller med – for det er jo forvaltningen, der har skrevet de oplæg, som udvalgsformændende læser op indledningsvis.

Ligeledes er mødelederens ord ikke med, da borgmesteren jo som udgangspunkt ikke kommer med partipolitiske kommentarer.
Desuden sættes luppen også på de politiske grupperingers aktivitet – se de to nederste tabeller.


Af figur ovenstående ses, at kun to byrådsmedlemmer har fire indlæg eller derover, og det er Kasper Fuhr fra Velfærdslisten og Radikale Venstres Mogens Nyholm. DFs Frank Nørgaard og Socialdemokratiets Torben Hansen er lige i hælene på de to netop nævnte – med hver tre indlæg. Venstres Louise Høeg havde 2 indlæg. 8 byrådsmedlemmer tog ordet en gang.

Hvordan er spredningen af indlæg, hvis vi sammenligner de to politiske grupper, oppositionen og regnbuefamilien (dem der pegede på den siddende borgmester på valgnatten)?

Af nedenstående tabel ses, at de tre oppositionspartier i alt havde 13 indlæg, der var ligeligt fordelt mellem de tre partier.


Nederst ses en tabel, der viser regnbuefamiliens aktivitetsniveau på byrådsmødet den 28. september. Regnbuefamiliens syv partier og lister havde i alt 12 indlæg.

Det bemærkes, at borgmesterpartiets byrådsmedlemmer slet ikke tog ordet på det seneste byrådsmøde. Det samme gælder LA og Danmarksdemokraterne. Velfærdslisten og DF var de mest aktive i regnbuefamilien.


Det var et kort møde, men tendensen med hensyn til partiers og byrådsmedlemmers aktivitet og deltagelse, ja den minder faktisk om analysen i forsommeren.

Det var alt for dennegang😊