Kategorier
Politik

BUDGET – det er usandt Rosa Yde Lykke


RV-avisen for Randers kommune

I Randers Amtsavis` udgave den 12. august læses bl.a. følgende omkring årets budgetforhandlinger:

Midt i september går politikerne til forhandlingsbordet. Det bliver også anderledes end tidligere.

Det er et spørgsmål om tillid. Planen er, at samtlige partier og lister mødes, og så præsenterer jeg et udkast til et budget, som udgangspunkt for forhandlingerne. Tidligere har det ikke været sådan, men nu får alle samme udgangspunkt og alle er lige velkomne, lyder det fra borgmesteren.

Rosa Yde Lykkes tillidsvækkende kommentar er ikke korrekt. Slet ikke. Den budgetproces Rosa Yde Lykke har tænkt sig at følge i år er nu set før i storkommunens tid. Så er det sat på plads.

For år tilbage sad alle partier og lister i samme lokale, på dagen hvor budgetforhandlingerne for alvor begyndte. Vi forhandlede på den måde, at alle var med fra begyndelsen… og som dagen gik, ja så forlod de politiske grupperinger forhandlingslokalet, når/hvis de ikke længere kunne se sig selv deltage i budgetforliget. Det er jo helt normal kutyme.

Det er rigtigt, at sådan har det ikke været de senere år… og hvorfor endte Randers byråd der? Her gives en kort forklaring.

Hovedårsagen til at det endte med, at ikke alle politiske grupperinger har siddet med fra begyndelsen, ja det er den, at visse politiske grupperinger, lige så snart de meldte sig ud af forhandlingerne, offentliggjorde pressemeddelelser om, hvad der var på “menukortet” for de igangværende budgetforhandlinger.

Den her beskrevne forhandling-attitude hos visse politiske grupperinger, gjorde at svære forhandlinger blev endnu sværere. Disse politiske grupperinger fik god presse i dagen efter, og vi der tog ansvar for kommunens borgere og virksomheder, ene og alene fik negativ presse. De der forlod forhandlingerne tideligt kom til at fremstå som de gode i dele af offentligheden, og vi, der tog (det nødvendige) ansvar, som de onde.

I øvrigt kan det oplyses, at de politiske grupperinger der udnyttede det åbne vindue, at offentliggøre forhandlingsudspillet til pressen mange timer før budgetaftale underskrives, ja de kendetegnedes ved de aldrig deltog i de endelige budgetaftaler (et enkelt år er undtagelsen for dette, og det er mere end 15 år siden!).

Rosa Yde Lykkes eget parti SF har selv deltaget i budgetprocesser, som hun nu kalder for at udvise mistillid. Men den nye borgmester har selvfølgelig ret til at gå tilbage til budgetforhandlinger, hvor alle er med fra morgenstunden.

Et godt råd herfra er: Det vil være en god idé, om de partier der sidder med fra begyndelsen, gensidigt laver en etisk håndfæstning gående ud på, at ingen af de politiske grupperinger offentliggør ord til offentligheden, før det endelige budget er underskrevet.

Jeg kan garantere, at hverken borgmesteren eller byrådet har brug for, at budgetforhandlingerne bliver svære og mere komplicerede end de er i forvejen. Det har ingen i Randers byråd interesse i.

Måske kommer Radikale Venstre med i budget 2027 – 2030. Måske gør vi ikke. Etisk håndfæstning eller ej. Jeg garanterer, at vi radikale ikke lækker om budgetforhandlingerne, hvis vi forlader dem før de underskrives.

Jeg garanterer tillige, at vi radikale når blækket på indgåede budgetaftale er tørt, i den grad melder ud om vores politiske vurderinger af aftalen. Uanset vi er medunderskriver, eller ej.

Tak for nu.

Mogens Nyholm
Radikalt byrådsmedlem