Læserbrev i Randers Amtsavis den 2. marts 2013, af formand Karin Blach
Lederskribent Axel Præstmark har fuldstændig ret i, at daginstitutionerne skal have både familievenlige og erhvervsvenlige åbningstider.
Ved budgetdebatten sidste efterår advarede Radikales byrådsmedlem Mogens Nyholm kraftigt imod at byrådsflertallet indskrænkede på åbningstiderne, – netop med nævnte begrundelser.
Det er ikke alle politikere i Randers Kommune, der har stemt Ja til at åbningstiderne indskrænkes. Det er en meget dårlig ide, så er det for resten ligegyldigt om der er valgår eller ej.
Indskrænkningen i åbningstiderne bekymrer øjensynligt ikke socialdemokraterne og deres budgetpartnere Konservative og Dansk Folkeparti nævneværdigt; utroligt at partierne ikke for længst har taget denne uigennemtænkte besparelse af bordet.
Den opmærksomme læser vil vide Radikale Venstre fremlagde det mest økonomisk og socialt ansvarlige budgetforslag af alle byrådets partier ved budgetforhandlingerne sidste år.
