Site icon Radikale Venstre | Randers

Motorbåde eller natur – de blå sejler videre i Gudenåen sagen


RV-avisen for Randers kommune

De blå partier i Randers byråd vil have bedre forhold for motorbåde, koste hvad det vil… af natur. Mandag i sidste uge var sagen på byrådets dagsorden. Den nåede ikke længere end til procedure. Her blev blev det besluttet, at sende den tilbage til Miljø og Teknik udvalget, som allerede har behandlet motorbådssagen en gang. Det er Venstre, der i tidernes morgen har sat sagen på dagsordenen.

Det er således anden gang byrådet behandlede motorbåd-natur sagen. Første gang bad byrådets flertal (en 16-15 afgørelse) Miljø og teknik udvalget om tage sagen op, så motorbåde gives mere dybde (gennem oprensning af sandet). Et flertal i Miljø og Teknik udvalget besluttede efterfølgende, at forvaltningen ikke skulle arbejde videre med ønsket om oprensning af Gudenåen.

Så derfor endte motorbåds-sagen i byrådssalen; igen. Her skulle man tro, at sagen ville blive afvist med stemmerne 16-15. For iagttager man stemmefordelingen i Miljø og teknik udvalgets første behandling, så stemte Anker Boje (Østbroen) for, at forvaltningen ikke arbejder videre med sagen – her skal nævnes, at Boje var sygemeldt første gang Byrådet behandlede sagen, samt hans vikar stemte for oprensning af vores flod.

Men da sagen vendte tilbage til byrådssalen, så var Østbro politikeren lige pludselig for at en oprensning af Gudenåen … om Boje er presset dertil af sin gruppeformand, ja det vides ikke😉

Dog skal det påpeges, at Anker Bøjes ændrede standpunkt med stor sandsynlighed ikke får nogen betydning for natur og fiskene, for forvaltningen skriver følgende i sagen citat:

Det er fortsat forvaltningens vurdering, at det vil være vanskeligt at opnå tilladelse til oprensningen.

RV-avisen for Randers kommune har tidligere haft artikel om sagen. TRYK HER, hvis du vil læse den.

Slutteligt skal det oplyses, at Radikale Venstre selvfølgelig støtter naturen og fiskene i den har sag. Forvaltningen foreslår, at det kan afmærke en sejlrute for motorbåde med dybe bunde – et fint kompromis, tænker vi radikale.

Her vil Anker Boje og de blå partier graveRadikale Venstre takker Nej

Exit mobile version