Site icon Radikale Venstre | Randers

Zimmermann næse – nytteløs

Byrådsflertallet i Randers kommune valgte på byrådsmødet mandag at give Dansk Folkepartis Nick Zimmermann en form for politisk næse. Begrundelsen er at Nick Zimmermann har løjet over for Miljø og Teknik Udvalget, hvor Zimmermann på daværende tidspunkt var udvalgsformand. Ydermere har (nu orlovs-ramte) Zimmermann talt upassende om et af medlemmerne i Miljø og teknikudvalget.

Radikale Venstre er enig med byrådsflertallet i, at DF` eren har opført sig upassende. Meget upassende endda. Alligevel valgte Radikale Venstre at undlade at give DF folketingsmedlemmet kritik – undlod at give en politisk næse, og det med begrundelsen: Hvad skal det nytte?

I storkommunens tid er der aldrig uddelt politiske næser, som det jo er tradition for at gøre på landsniveauet i ny og næ. Vi Radikales lokale modstand mod næse-uddeling i Randers byråd skyldes dels at vi sagtens kan se for os for at flere byrådsmedlemmer og partier derved ser muligheder for god presse ved at stille forslag om næser; og vi frygter mere uro i byrådssalen og forringet samerbejdsklima som følge – og det er der absolut ikke brug for. Man må tillige stille spørgsmål om hvad der skal til for at uddele politiske næser.

Bør et byrådsmedlem have en politisk næse ved stort fravær?
Kan upassende sprogbrug give en næse?
Et byrådsmedlem har kaldt undertegnede idiot under et byrådsmøde, berettiger det til en næse?
Upassende kritik fra politikere til forvaltningen, skal det give en næse, og hvad skal der til? Osv.

En anden årsag til Radikale Venstre ikke stemte for en Zimmermann-næse, er som nævnt indledningsvis, hvad skal det nytte. Eksempelvis har den socialdemokratiske Statsminister Mette Frederiksen og partikammeraten Nicolai Wammen begge fået næser, og Ellemann Jensen ligeså – har disse næser betydet noget for deres politiske karrierer? Nej vel? Altså politiske næser er reelt konsekvensløse for den enkelte politikers fremtidige virke.

Konklusion. Der er gode grunde til ikke at uddele politiske næser i Randers Byråd. Når det er sagt, så skal politikere i Randers byråd selvfølgelig udvise respekt og ordentlighed i byrådsarbejdet.

Exit mobile version