
I dagens etape skal vi til en stationsby, hvor passager-togene ikke har standset siden 1973.
Byen var kommunesæde for Purhus Kommune, indtil Purhus Kommune blev en del af Randers storkommune i år 2007..
Byen har noget erhvervsliv, men den del der hedder detailhandel, er afblomstret en del i forhold til de gode gamle dage. Byen har bl.a kro, kirke, købmand og skole. Købmanden lå indtil for få år siden i byens hjerte, men er nu flyttet ud til byens vestlige del, hvor en stor flot og moderne Super SPAR butik er kommet til. Godt gået af den unge foretagsomme købmand.
Fårup har idræt på menuen, hvor byen siden november 1974 har haft parløb med nabobyen Sønderbæk. Der er både udendørs og indendørs idræt på sportsmenuen.
I storkommunens tid er der givet midler til byens forskønnelse. I nærområdet har byens borgere og foreninger adgang til fine naturområder.
Fårup har ca. 1.000 indbyggere, og blandt disse er spidskandidaten for Radikale Venstres valgforbundspartner Kristendemokraterne; og det er jo Flemming Østergaard.
På dagens billede ses Mogens Nyholm på jernbanebroen i Fårup, hvor sporene mod Ålborg skimtes i baggrunden.
I Fårup håber mange på, at togene igen vil gøre holdt på deres gamle togstation.